11 marca 2012 w Bełżycach odbyły się uroczystości poświęcone pamięci mjr Hieronima Dekutowskiego,
legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie straconego 7 marca 1949r. w więzieniu na Mokotowie i Jego sześciu podkomendnych.: Romana Grońskiego ps. „Żbik”, Stanisława Łukasika ps. „Ryś”, Jerzego Miatkowskiego ps. „Zawada”, Tadeusza Pielaka ps. „Junak”, Edmunda Tudruja ps. „Mundek”, Arkadiusza Wasilewskiego ps. „Biały”.
W tym dniu wspominano również żołnierzy zbrojnego podziemia zwanych „Żołnierzami Wyklętymi”, którzy w latach 1944 - 1963 stawiali czynny opór podporządkowaniu naszego kraju Związkowi Radzieckiemu. Należy podkreślić, że niezłomność walczących przeciw agresji i niegodziwościom komunistycznego reżimu została doceniona. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych za Ojczyznę. Oprócz kombatantów hołd bohaterom oddali parlamentarzyści, samorządowcy, młodzież szkolna i mieszkańcy. Wśród obecnych był także Jan Stanisław Ciechanowski Minister ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wręczył Medale Pro Patria. Otrzymują je osoby i instytucje,za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W gronie odznaczonych znalazł się Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach.
Następnym punktem uroczystości był przemarsz pod Pomnik MB Partyzanckiej i Pomnik Niepodległości, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze oraz odśpiewano Hymn Narodowy.
Po tym zebrani spotkali się w Zespole Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach, gdzie obejrzeli przygotowany przez młodzież program artystyczny poświęcony walce Polaków o niepodległość. Występom towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona „ Żołnierzom Wyklętym”.
Podczas uroczystości kilka słów do zebranych skierował burmistrz Bełżyc Ryszard Góra. Podziękował odznaczonym za niezłomność i utrwalanie historii szczególnie wśród młodego pokolenia. Wskazał że takie spotkania są potwierdzeniem, że przywracana jest pamięć o tych, o których kiedyś chciano zapomnieć.
om
« poprzednia | następna » |
---|