• System Informacji Przestrzennej
 • Rozkład jazdy BUS
 • Szlak Jagielloński
 • Facebook
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Powiatowe Centrum Informacji
 • Lokalna Grupa Działania
 • Uniwersytet Dziecięcy

Matka Boża Żołnierska

 

Geneza powstania obrazu
"Matki Bożej Żołnierskiej"Polska, posiadająca ponad tysiącletnią historię ukształtowaną na fundamencie kultury chrześcijańskiej w swoich dziejach była po wielokroć targana różnymi zawirowaniami.

Wielu Polaków stając w obronie wolności Ojczyzny, obronie wiary, a także godności naszego Narodu, oddało własne życie.

Pamięć o ludziach bohatersko stawiających czoła okupantom naszej Ojczyzny żyje w naszych szkołach, żyje w naszych domach i sercach każdego Polaka

I właśnie ta pamięć była inspiracją dla artysty plastyka – Henryka Widelskiego z Bełżyc do oddania hołdu obrońcom Polski tym, którzy polegli, a także tym, którzy przeżyli wojnę i tym, którzy obecnie stoją na straży suwerenności Rzeczypospolitej.

Credo zawarte w słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna, jest motywem przewodnim pomysłu oddania wszystkich ugrupowań i formacji wojskowych, a także organizacji paramilitarnych w opiekę Matce Bożej Żołnierskiej . Tak powstało dzieło łączące heroizm walki z duchowym zawierzeniem Maryi. Tej, która na przestrzeni wieków nieodłącznie towarzyszyła Polakom. Była dla nich wsparciem i nadzieją, była hetmanką oręża polskiego.

Symbolem tego w obrazie jest okrycie Maryi w szynel wojskowy i oddanie w opiekę Dzieciątku Jezus czapki generalskiej /różnica w stopniach wyraża otoczenie opieką wszystkich żołnierzy począwszy od stopnia szeregowego do najwyższych rangą oficerów/.

Opaska biało-czerwona znajdująca się na rękawie szynela symbolizuje działania żołnierzy podziemia formacji AK i wielu innych. Natomiast dłoń Maryi podtrzymująca okrycie jest wyrazem przyjęcia ich w opiekę. Świadectwem dokonania tego w naszej historii były np.: obrona Jasnej Góry, objawienia w Zbarażu, a także Cud nad Wisłą. Poniżej zamieszczona wstęga z napisem: „BĄDŹ NASZĄ HETMANKĄ” jest wyrazem potrzeby żołnierza w wiarę w opatrzność bożą i jednocześnie przesłaniem jako wartość ponadczasową dla tych żołnierzy, którzy walczyli i tych, którzy teraz służą w jednostkach organizacji państwowej, ale i młodych mężczyzn, którzy wstąpią do wojska.

Obraz Matki Bożej Żołnierskiej , bo taką właśnie została nazwana Maryja przedstawiona przez artystę, został poświęcony przez Jego Ekscelencję ks. bpa Artura Mizińskiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Lubelskiej. W czasie uroczystości odsłonięcia Pomnika Czynu Niepodległościowego oraz poświęcenia Placu Powstańców Warszawy 1944 w Bełżycach dn. 29 maja 2005 roku, obraz Matki Bożej Żołnierskiej w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego przy akompaniamencie Orkiestry Garnizonu Lubelskiego uhonorowano godnym miejscem na ołtarzu polowym.

Po zakończonych uroczystościach obraz zgodnie z ceremoniałem wojskowym i honorami został odprowadzony do kościoła parafialnego do miejsca stałego – Kaplicy Żołnierza Polskiego.

Obraz Matki Bożej Żołnierskiej otrzymał błogosławieństwo Jego Ekscelencji ks. bpa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, oraz Przeora Jasnej Góry o. Bogdana Waliczka.

Dn. 09.09.2007 roku w/w obraz z wizerunkiem Matki Bożej Żołnierskiej na prośbę Ojców Paulinów z Częstochowy został przekazany do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasną Górę.

 

Justyna i Henryk WidelscyZobacz także:

www.belzyce.pl:
Obraz Matki Bożej Żołnierskiej w Bełżycach

www.niedziela.pl
GALERIA ZDJĘĆ - 16 Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego

www.ordynariat.wp.mil.pl:
20 kwietnia 2007 r. - Wędrzyn: Nadanie imienia „Żołnierza Polskiego” Szkole Podstawowej i rozwiązanie 15 Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej (zapowiedź)

www.ordynariat.wp.mil.pl:
20 kwietnia 2007 r. - Ostatnie święto 15 Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. gen Władysława Andersa w Wędrzynie

www.ordynariat.wp.mil.pl:
05 sierpnia 2005 r. - Henryk Widelski przekazał Biskupowi Polowemu kopię obrazu Matki Bożej Żołnierskiej

Bełżyce w mediach:

Niedziela Lubelska: "Matka Boża Żołnierska"

W Kręgu Kultury: "Matka Boża Żołnierska - Hetmanka w Bełżycach"


 

Gości online

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Powiatowe Centrum Informacyjne
 • Mikroporady
 • Proekob
 • Miasto i biznes
Free business joomla templates