Brody (dawniej: Lubicz) – prawie 24-tysięczne miasto na Ukrainie, jest miastem partnerskim Bełżyc od 2007 roku. Położone na Wołyniu, krainie historycznej znanej każdemu Polakowi.
W dniach 14 i 15 września, w cyklicznym "Święcie Miasta Brody" uczestniczyła delegacja z Bełżyc w składzie: Ryszard Biernacki – zastępca Burmistrza, Bogumił Siramowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Bełżycach, Beata Cyrankiewicz – skarbnik Gminy, Magdalena Widelska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Piotr Ćwikliński – informatyk i kierowca w Urzędzie Miejskim.
Na bogaty program wizyty składały się wydarzenia sportowe, zwiedzanie miasta i jego osobliwości historycznych, zwiedzanie szkół, zwiedzanie pozostałości zamku w Podhorcach razem z prezesem Stowarzyszenia Polaków "Orzeł Biały" w Brodach. Wydarzenia sportowe na stadionie poprzedzone były hymnem Polski w pięknym wykonaniu, a na masztach zawieszone były flagi Ukrainy i Polski.
Odbyło się wiele rozmów, mających na celu pogłębienie współpracy miast partnerskich i realizacji jej w nowych formach. Nasza delegacja uczestniczyła we mszy świętej, odprawionej w języku polskim w polskim kościele. Podczas całego pobytu spotkaliśmy się z ogromną życzliwością władz miasta i społeczeństwa miasta.
W dniach 27.08-02.09.2019 r. przedstawiciele gminy Bełżyce brali udział w wizycie studyjnej w mieście Ŝaŝtin-Strâže. Wizyta odbyła się w ramach umowy partnerskiej na zaproszenie burmistrza Jaroslava Suchanka i władz miasta Ŝaŝtin-Strâže (Słowacja, kraj trnawski, powiat Senica). W skład delegacji weszli: burmistrz Bełżyc - Ireneusz Łucka, sekretarz gminy - Joanna Kaznowska, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów – Ireneusz Przybysz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach - Marzena Wojnicka oraz pracownik Urzędu Miejskiego - Konrad Gumiński.
Celem wizyty było omówienie zasad współpracy w zakresie edukacji i wymiany młodzieży, wymiana doświadczeń w dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.
Podczas czterodniowej wizyty nasza delegacja zapoznała się ze specyfiką miasta oraz pracy urzędu i samorządu. Braliśmy udział w obchodach Dnia Miasta, tam spotkaliśmy się z władzami gmin i powiatu, zostaliśmy zapoznani ze słowacką tradycją i rękodziełem, obejrzeliśmy lokalne zespoły i formacje taneczne. Nasza delegacja wzięła udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Ŝaŝtin-Strâže, omówiony został dalszy plan współpracy w zakresie edukacji oraz ustalono termin i zakres wymiany młodzieży ze szkól.
Wzruszającym momentem był udział we mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Siedmobolesnej, którym opiekuje się Zakon Paulinów z Częstochowy. Klasztor w Ŝaŝtin-Strâže jest miejscem pielgrzymowania turystów słowackich i zagranicznych, którzy chcą pomodlić się przed rzeźbą Matki Boskiej.
Burmistrz Bełżyc dziękując za życzliwość i gościnność wręczył upominki dla gospodarzy oraz delegacji miasta partnerskiego Brody (Ukraina).
W odpowiedzi na zaproszenie Burmistrza Bełżyc – Ireneusza Łucki, w czasie Dni Bełżyc (14-16.06.2019 r.) odwiedziły nas delegacje z miast partnerskich. Na czele delegacji stali: Burmistrz Barand (Węgry) – Miklós Kovács, Burmistrz Ŝaŝtin-Strâže (Słowacja) – Jaroslav Suchánek oraz Z-ca Burmistrza miasta Brody (Ukraina) - Alexandr Elinevsky. Przybyli goście uczestniczyli w obchodach Dni Miasta, obejrzeli przygotowany na tę okazję program artystyczny oraz wygłosili krótkie powitania skierowane do mieszkańców naszej gminy.
Uczestnicy wizyty mieli okazję również poznać firmy prosperujące na terenie Bełżyc. Przedstawiciele MEGA Sp. z o.o. oraz LST – Polska Sp. z o.o. zaprezentowali swoje spółki pokazując jak przebiega proces produkcji. W firmie MEGA mieliśmy okazję zobaczyć jak powstają maszyny dla przemysłu spożywczego, natomiast w LST – Polska obserwowaliśmy proces mrożenia owoców.
Delegacja z Ukrainy i Węgier gościła także w Szkole Podstawowej nr 1 w Bełżycach, gdzie wspólnie z Panią Dyrektor omówili możliwość wymiany młodzieży szkolnej. Natomiast Dyrektor szkoły ze Słowacji odwiedził Szkołę Podstawową nr 2 w Bełżycach, z którą miał już okazję współpracować w latach ubiegłych. Podczas tego spotkania przeanalizowano program dalszej współpracy.
Między licznymi spotkaniami nasi goście odwiedzili pobliski Nałęczów oraz uczestniczyli w pokazie kucia w Kuźni w Wojciechowie.
Wizyta delegacji z miast partnerskich zakończyła się wspólnym obiadem w restauracji „Stary Młyn” w Bełżycach. Właścicielka opowiedziała zgromadzonym historię młyna i istniejącej tam w chwili obecnej restauracji. Podczas obiadu goście podziękowali Burmistrzowi Bełżyc za zaproszenie, wyrazili swoją wdzięczność za ciepłe przyjęcie oraz zadowolenie z pobytu w naszej Gminie.
W dniach 16-18 czerwca 2018 roku gościliśmy delegacje z miast partnerskich na Ukrainie. Odwiedzili nas przedstawiciele miast Brody i Szczerzec. Zaproszeni goście uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych w ramach Dni Bełżyc, wzięli udział w Festiwalu edukacyjno-promocyjnym „PASIEKA” w Bełżycach. Wizyta przedstawicieli samorządów z Ukrainy była doskonałą okazją do omówienia dalszej współpracy wynikającej z podpisanych umów partnerstwa pomiędzy miastami.
Bełżyce w dniach 01-03 lutego 2018 roku gościło delegację ukraińską z miasta partnerskiego Brody na Ukrainie. Byli to przedstawiciele samorządu oraz Chór Ludowy „Bojan” pod kierownictwem Jarosława Liniva. Goście przyjechali na zaproszenie władz miasta na „Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Gromniczna 2018”, który odbył się w dniu 02 lutego br. Tego dnia na scenie Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach prezentowały się zespoły śpiewacze i ludowe z gminy Bełżyce. Chór „Bojan” - gość specjalny, zaprezentował 16 kolęd na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Niespodzianką dla zebranych były kolędy „Wśród nocnej ciszy” i „Lulajże Jezuniu” wykonane w języku polskim, odśpiewane wraz z publicznością. Przegląd kolęd i pastorałek był doskonałą okazją do przybliżenia swojej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
W ramach Jubileuszu 600-lecia Bełżyc w dniach 10-13 czerwca 2017 roku gościliśmy w Bełżycach 21 – osobową delegację ze Słowacji, Węgier oraz Ukrainy. Byli to przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast partnerskich: burmistrzowie, przewodniczący rad, dyrektorzy szkół, instytucji kultury oraz pracownicy urzędów.Goście w ramach swojej wizyty odwiedzili szkoły: Zespół Szkół Nr 1 i Nr 2 w Bełżycach, Urząd Miejski, Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych oraz zwiedzili kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła i odnowiony Zdrój Jagiełły. Dodatkową atrakcją był udział w obchodach Dni Bełżyc, niezwykle bogatych w wydarzenia artystyczne. Chcąc przybliżyć uroki Lubelszczyzny delegacja zagraniczna odwiedziła Kazimierz Dolny oraz Stare Miasto i Zamek Lubelski.
Przypomnijmy, że miastami partnerskimi Bełżyc jest: Barand (Węgry), Szczerzec (Ukraina) oraz Brody (Ukraina). Do grona miast partnerskich dołączyło kolejne miasto Sastin-Straże (Słowacja), z którym w dniu 11 czerwca br., podczas obchodów Dni Bełżyc, podpisano oficjalną umowę. Tego dnia również z burmistrzem miasta Barand odnowiliśmy współpracę w dziedzinie kultury, szkolnictwa, zabytków, zachowania dziedzictwa kulturowego, tradycji ludowych, rzemiosła ludowego, sportu oraz turystyki. Ciekawostką jest, że współpraca Bełżyc z miastem Barand sięga lat 70-tych, kiedy to odbywały się wymiany dzieci i młodzieży, zespołów sportowych i przedstawicieli władz obu miast. Oficjalne porozumienie zostało jednak zawarte w 1992 roku.
Podsumowując, pobyt delegacji zagranicznych w Bełżycach był doskonałą okazją do omówienia kierunków dalszej współpracy miast partnerskich w kolejnych latach.
Šaštín-Stráže, Słowacja |
W dniu 11 czerwca 2017 roku w Bełżycach Ryszard Góra - Burmistrz Bełżyc reprezentujący Gminę Bełżyce i Jarosław Suchanek - Burmistrz Sastin – Straże ze Słowacji podpisali umowę dotyczącą współpracy pomiędzy miastami partnerskimi. Podpisanie umowy nastąpiło w czasie trwania obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich dla miasta Bełżyc. Umowa zakłada współpracę na płaszczyźnie:
|
|
|
Szczerzec, Ukraina |
Umowa dotycząca współpracy transgranicznej pomiędzy Gminą Bełżyce z Gminą Szczerzec, rejon Pustomyty, obwód Lwów na Ukrainie została zawarta w 2009 roku. Jej celem były działania zmierzające w kierunku umacniania wzajemnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu regionów, identyfikowanie wspólnych kierunków współpracy i ich utrzymywanie na podstawie równoprawnego partnerstwa lu obopólnym korzyściom. Zakres współpracy obejmuje:
|
|
|
![]() |
Miastem partnerskim Bełżyc na Węgrzech jest miasto Barand. Współpraca między miastami została zainicjowana podpisanym w dniu 20.05.1992 roku porozumieniem między Gminą Bełżyce a Gminą Barand o współpracy gospodarczej i wymianie kulturalnej placówek kultury, instytucji artystycznych i stowarzyszeń społeczno - kulturalnych i sportowych.
Współpraca obejmuje:
Umowa dotycząca współpracy pomiędzy Gminą Bełżyce a miastem Barand z Węgier została odnowiona w dniu 11.06.2017 r. w Bełżycach podczas uroczystości obchodów jubileuszu 600 - lecia nadania prawa miejskiego dla miasta Bełżyc. Umowę podpisali Ryszard Góra – Burmistrz Bełżyc reprezentujący Gminę Bełżyce i Dr.Kovacs Miklos – Burmistrz Barand. Współpraca pomiędzy miastami partnerskimi odbywać się będzie na płaszczyźnie:
|
|
|
Brody, Ukraina
www.brody.lviv.ua ![]() |
Umowa o partnerstwie podpisana została w dniu 09 czerwca 2007 roku w ramach realizowanego przez Gminę Bełżyce projektu „Partnerstwo bez barier. Spotkania kulturalne i gospodarcze Bełżyce – Brody” z Programu Sąsiedztwa INTERREG IIIA/TACIS CBC Polska – Białoruś – Ukraina 2004-2006, na który Gmina Bełżyce otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Budżetu Państwa.
|
« poprzednia | następna » |
---|