W związku z zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wykonawcom i osobom korzystającym z usług określonych w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 294 ze zm.), uprzejmie informuję o przedłużeniu do odwołania zawieszenia udzielania porad osobiście w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Jednocześnie przypominam, że istnieje możliwość uzyskania porad na odległość przez telefon lub za pomocą innych środków porozumiewania (telefon, e-mail).
W razie potrzeby udzielenia porady za pomocą środków porozumiewania się na odległość, osoba potrzebująca pomocy przed jej udzieleniem składa za pośrednictwem e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – uzupełniony i podpisany wniosek (załącznik do informacji) o uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, zawierający oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (art. 4 ust. 2 ustawy nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej). Skan lub zdjęcie podpisanego wniosku wraz z oświadczeniem należy przesłać do Starostwa Powiatowego w Lublinie pocztą elektroniczną, a następnie oczekiwać na wyznaczenie terminu porady.
Pismo wraz z oświadczeniem można też sporządzić własnoręcznie według powyższego wzoru i przekazać do urzędu inną dostępną drogą.
Po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy Starostwa Powiatowego w Lublinie ustalą możliwy termin i formę porady prawnej.
Niezbędne informacje w zakresie organizacji udzielania porad na odległość otrzymają Państwo pod numerem telefonu 815286714 oraz zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.powiat.lublin.pl w zakładce „Nieodpłatna pomoc prawna”.
PUNKT – Bełżyce – Urząd Miejski w Bełżycach, ul. Lubelska 3
WTOREK, 9.00-13.00
PIĄTEK, 9.00-13.00
Nazwa organizacji pozarządowej: Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC POLAND".
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczacej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Nieodpłatna pomoc prawna polega na:
1) poinformowaniu osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym, lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania powstałego problemu prawnego, lub
3) sporządzeniu projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym - w takim przypadku prawnik udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej może sporządzić projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym, oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową
3a) nieodpłatnej mediacji.
Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie porad. Osobom, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się (po uprzednim zgłoszeniu ww. faktu pod wskazany nr telefonu oraz złożeniu ww. oświadczenia wraz ze wskazaniem okoliczności uzasadniających udzielenie porady poza punktem), może zostać udzielona porada za pomocą środków porozumiewania się na odległość w umówionym terminie.
Zakres nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
- Punkt Nr 1 w m. Bychawa – punkty mobilne w miejscowościach Krzczonów, Zakrzew, Wysokie;
- Punkt Nr 2 w m. Głusk – punkty mobilne w miejscowościach Jabłonna, Strzyżewice,
- Punkt Nr 3 w m. Konopnica – punkt mobilny w miejscowości Wojciechów;
- Punkt Nr 4 w m. Jastków – punkt mobilny w miejscowości Garbów;
- Punkt Nr 5 w m. Niemce – punkt mobilny w miejscowości Wólka;
- Punkt Nr 6 w m. Bełżyce – punkty mobilne w miejscowościach Niedrzwica Duża, Borzechów.
Załączniki:
- Harmonogram nieodpłatnej pomocy prawnej 2019 r. [pdf, 286 kB]
- Harmonogram nieodpłatnej pomocy prawnej 2020 r. [pdf, 204 KB]
- Załącznik nr 1. Oświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej dot. kosztów [pdf, 240 kB]
- Załącznik nr 2. Oświadczenie osoby uprawnionej, o którym mowa w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej dot. osoby udzielającej [pdf, 244 kB]
- Karta pomocy [pdf, 530 kB]
- Kategorie spraw z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej [pdf, 202 kB]
- Karta informacyjna poradnictwa [doc, 50 kB]
- Karta informacyjna poradnictwa - Poradnictwo dla osób pokrzywdzonych przestępstwem [pdf, 1 MB]
« poprzednia | następna » |
---|